KONKURS FOTOGRAFICZNY

Kraków

Konkurs fotograficzny na stałe wpisał się w charmonogram Krakowskich Dni Integracji, odbywających się w kwietniu. Przesłaniem konkursu jest propagowanie wiedzy o osobach z niepełnosprawnością, ukazanie nieograniczonych możliwości aktywności i adaptacji osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie obywatelskim, przełamywanie barier, własnych słabości, oraz wskazywanie na problemy z jakimi osoby z niepełnosprawnością borykają się na co dzień. Nadesłane fotografie są ocenione przez profesjonalne jury. Następnie z wybranych prac jury wyłania zwycięzców konkursu, z których to prac stworzone zostają czasowe wystawy.
Udział i przesłanie zdjęć na konkurs fotograficzy jest doskonałym narzędziem do przekazania swojej ideii, pomysłu bądź interpretacji otaczającego Nas świata. Świata, który nie jest idealny, w którym człowiek z niepełnosprawnością dżwiga pewnien bagaż doświadczeń. Uchwycenie historii osoby z niepełnosprawnością w obiektywie umożliwia podzielenie się tym doświadczeniem szerszej publiczności. Zarazem stanowi to naukę pokory, zmusza do autorefleksji i motywuje do działania tak aby wzajemnie zachęcać się do rozwijania i poszerzania swoich horyzontów.

2016

W ramach tegorocznych Krakowskich Dni Integracji, które odbywały się po raz dziewiąty, Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zorganizowało konkurs fotograficzny pt. ,, Głowa w niepełnosprawność”. Informacja o konkursie obiegła całą Polskę, co poskutkowało pracami nadesłanymi z różnych stron kraju. W tym roku nadesłanych zostało około 25 zdjęć. Można je było oglądać na zorganizowanej wystawie w Bibliotece Głównej UEK, która swoja otwarcie miała w dniu 22.04, na którym laureatom zostały wręczone nagrody. Wystawa trwała do dnia 06.05.2016r Wraz z wystawą konkursową miała miejsce również wystawa z okazji 25-lecia Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Krakowskie Dni Integracji to cykliczne wydarzenie organizowane od 2008 roku. Głównym celem imprezy jest uświadamianie środowiska akademickiego w tematach niepełnosprawności. Przy organizacji tego wydarzenia współpracują Biura do spraw Osób Niepełnosprawnych uczelni Krakowskich: UEK, AGH, PK, UP, UPJPII, UJ oraz pełnomocnik ds.ON UR.Jury konkursu fotograficznego miało utrudnione zadanie. Spośród interesujących prac musieli wybrać trzy zdjęcia oraz wyróżnienie. Pierwsze miejsce zajął Pan Jan Ozimek, praca pt. ,,Autyzm”, Drugie miejsce zajął Pan Mikołaj Bachur, zdjęcie pt. ,, Dotyk do melodii”. Trzecie miejsce zajęła Pani Katarzyna Wasiak, zdjęcie mające na celu przełamanie stereotypów dotyczących kobiet z niepełnosprawnością, natomiast wyróżnienie otrzymała Pani Elżbieta Sporys, zdjęcie pt. ,,mały człowiek z głową wielką pomysłów”. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycje konkursu fotograficznego.

2015

Ten rok był szczególnie inspirujący i obfitujący w nadesłane wspaniałe fotografie. Temat konkursu brzmiał: "Osoba z niepełnosprawnością rzuca wyzwanie światu". Ciekawe interpretacje, porównania, miłość płynąca ze zdjęć oczarowała jury, które postanowiło nagrodzić:
I miejsce: Anna Czubernat
Myślę, że dużym wyzwaniem dla każdego człowieka, nawet (albo zwłaszcza!) dla tego w pełni sprawnego nie są rzeczy nadzwyczajne, ale właśnie coś czego często zapominamy - radość życia, radość z małych rzeczy.. To dopiero wyzwanie! Często też zapominamy, że osoba niepełnosprawna również potrafi się bawić, podróżować, poznawać nowych ludzi i... być po prostu szczęśliwa.

II miejsce: Karolina Kois
III miejsce Joanna Tarnowska


2014

W roku 2014 temat konkursu brzmiał: „Podróże bez barier” –Spośród 13 zgłoszeń jury postanowiło nagrodzić 2 zwycięskie zdjęcia:
I miejsce: Anna Czubernat
II miejsce: Joanna Kwiecień2013

W 2013r konkurs odbył sie pod hasłem: "Różne wymiary niepełnosprawności". Temat okazał się niezwykle uniwersalny i bardzo ciekawie i zaskakująco interpretowany. Na konkurs zgłoszono 43 zdjęcia spośród których wybrano laureatów:
I miejsce: Grzegorz Ziemiański
II miejsce: Anna Marzec
III miejsce: Łukasz Maźnica
III miejsce: Wojciech Michniowski2012

W roku 2012 odbył się konkurs pod hasłem: "Student z niepełnosprawnością na sportowo". Na konkurs zgłoszono 42 piękne zdjęcia, jednak jury zdecydowało się nagrodzić:
I miejsce: Piotr Karkocha
II miejsce: Grzegorz Kubis
III miejsce: Joanna Tarnowska2011

W roku 2011 temat konkursu brzmiał: „Student niepełnosprawny versus krakowska rzeczywistość” – nie był łatwy to jednak przyciągnął niemałe zainteresowanie. Niekiedy wręcz absurdalne sytuacje zostały rewelacyjnie ujęte w obiektywie. Spośród nadesłanych fotografii organizatorzy wybrali 18 prac, z których utworzono wystawę. Laureatami zostali:
I miejsce: Tomasz Jończyk - student UPJPII
II miejsce: Joanna Tarnowska - studentka AGH i PK
III miejsce: Justyna Lachor - absolwentka UJ
2 wyróżnienia: Ewelina Biel-Krzywda – absolwentka UEK, Alicja Maj-absolwentka UEK i AGHZdjęcia konkursowe dostępne są w galerii Zrzeszenia

GALERIA ZDJĘĆ